The ARchipelago – kolaborativna arhivska platform za javni prostor

Umjetničke direktorice
Armina Pilav
Clarissa Thieme
u saradnji sa Kayom Behkalamom & Farhanom Khalidom (The Augmented Archive)

Projektna menadžerica Goethe-Instituta Bosnien und Herzegowina
Simone Voigt
Koordinatorica projekta
Ajla Eljšani-Arnautlija

Arhivski i sitraživački partneri
CZKD – Centar za kulturnu, dekontaminaciju, Beograd/Srbija
Dokufest Prizren i Lumbardhi javni arhiv, Zbirka Naci&Nafis Lokvica, Kosovo
Biblioteka Hamdija Kreševljaković, Sarajevo/Bosna i Hercegovina
Un-War Space Lab, Otok Brač/Hrvatska & Mostar, Bosna i Hercegovina

Arhivski partneri u projektu
The Augmented Archive
Arsenal – Institut für Film und Videokunst e.V., Berlin
Austrijski kulturni forum
Delegacija Evropske unije u Bosni i Hercegovini
Fondacija Friedrich-Ebert, Dijalog Jugoistočna Evropa
Historijski muzej Bosne i Hercegovine
Francuski institut
Između nas, Berlin i Sarajevo

Odnosi s javnošću
Jasmina Đikoli

Grafički dizajn
Rafaela Dražić

Programiranje aplikacije i web stranice
Farhan Khalid

The ARchipelago projekat finansiran je od strane EUNIC European Spaces of Cultures Programa 2023,
Inicijativa projekta izvrsnosti Goethe-Instituta 2023/24.


Biografije

Armina Pilav
Armina Pilav je arhitektica, umjetnica, samostalna istraživačica i pedagoginja sa otoka Brač u Hrvatskoj. Njen rad se fokusira na politiku reprezentacije i reprodukcije fizičkog, posredovanog prostora i utjelovljenih iskustava u ekstremnim uslovima ratnog razaranja ili drugim katastrofalnim uslovima. Armina njeguje eksperimentalne prostore koristeći transmedijske forme, prirodna staništa, psiho-prostornost, radikalna zapažanja i feminističku teoriju kako bi razotkrila ekologiju rata i toksičnu transformaciju arhitektura, rjeka, zemljišta, društva I međuvrstnosti. Objavljuje u časopisima, akademskim časopisima i redovno izlaže.
Trenutno razvija digitalni umjetnički i istraživački projekat “The ARchipelago” u saradnji s umjetnicom i režiserkom Clarissom Thieme i projektnim timom Augmented Archive. Projekat povezuje različite arhivske inicijative novijih ratnih dokumenata i istražuje tehnologiju proširene stvarnosti (AR) kao praktičnu, participativnu arhivsku praksu u postjugoslovenskom prostoru. Osnivačica je Un-War Space Lab-a, nekurativnog programa za toksične krajolike, i Divja Plant Sanctuary, koji se fokusira na edukaciju kroz biljke i ljekovite krajolike u skladu s ekosistemom otoka Brača. Armina je članica Kulturno-umjetničkog društva Crvena Sarajevo.
Nazad na početak

Clarissa Thieme
Clarissa Thieme je filmska stvarateljica i umjetnica koja se fokusira na nesklad između individualnog sjećanja i njegovog prevođenja u procese historijske objektivizacije. Zanimaju je mogućnosti živog arhiva kao javnog dobra. Od ranih 2000-ih, nekoliko radova i saradnji odvelo ju je u postjugoslovensku regiju. Njen novi projekat “Save the Amazon Production – Resumption” u Videoarhivu Sarajevo ispituje kolektivne umjetničke prakse u sukobu kroz vrijeme i mjesto. Thieme je suosnivačica Između Nas / Between Us i, zajedno sa Arminom Pilav, umjetnička direktorica The ARchipelaga.
Nazad na početak

Kaya Behkalam
Kaya Behkalam je vizuelni umjetnik, filmski redatelji i autor, koji živi u Berlinu. Njegov rad je fokusiran na memorijalne prakse u digitalnom dobu. Nedavni projekti u ovom kontekstu uključuju AR projekte Vidness i The Augmented Archive i web-bazirane saradnje kao što su A Walking Archive i Port Fiction. Od 2018. je direktor neprofitnog umjetničkog udruženja Künstlerhof Frohnau (KHF Berlin), prostora i mreže za umjetničku i kustosku produkciju na sjeveru Berlina, gdje je inicirao Ruckhaberle nagradu za umjetnost i politiku, kao i Walden Festival savremene muzike i performansa.
Nazad na početak

Farhan Khalid
Farhan Khalid je programer i umjetnik iz Pakistana, koji trenutno živi u Istanbulu. Njegov rad na razvoju aplikacija fokusira se na korištenje proširene stvarnosti, prepoznavanje slika, geolokacije i druge tehnologije. Zajedno s Kayom Behkalamom, razvio je The Augmented Archive (aplikaciju koja geolocira sadržaj, priče i slike u Kairu i drugim mjestima) i nekoliko drugih projekata uključujući The Archipelago i Vidness za SPUR.lab (avangardni AR-bazirani alat za 360 video koji je geolocirani na historijski važnim mestima). Njegov umjetnički rad koristeći AR prikazan je na Berlinskom bijenalu 2022. i baziran je na ultra-fini rez na papiru “Découpage”. Trenutno je vlasnik nezavisne razvojne kompanije Takhleeq.
Nazad na početak

Arhivske inicjative i institucije

CZKD/Centar za kulturnu dekontaminaciju Beograd
Osnovan u vrijeme rata i tranzicijske devastacije 1995. godine, Centar za kulturnu dekontaminaciju (CZKD) uspio se razviti u instituciju otpora, sa čvrstim uvjerenjem da se nacionalizam, ksenofobija i svako nasilje mogu dovesti u pitanje na isti način na koji su se razvili – kroz kulturu, umjetnost i javni govor. Od tada je Centar postao institucija kritičkog mišljenja i afirmacije prava na pobunu bez razdvajanja ljudskih prava, pravde, umjetnosti, kulture i istine.
Nazad na početak

Dokufest Prizren
Međunarodni festival dokumentarnog i kratkometražnog filma Dokufest Prizren je najveći filmski festival na Kosovu. Svake godine puni kina i pop-up prostore za projekcije širom historijskog centra
Prizrena sa izborom od više od 200 pomno biranih filmova iz cijelog svijeta. DokuFest je 2002. godine osnovan sa vizijom da oživi kina i obogati kulturni pejzaž Prizrena. Tokom godina, evoluirao je u glavni festival dokumentarnog i kratkometražnog filma u jugoistočnoj Evropi.
Nazad na početak

Biblioteka Hamdija Kreševljaković Video Arhiv Sarajevo
Biblioteka Hamdija Kreševljaković Video Arhiv Sarajevo je zbirka video svjedočanstava građana opkoljenog grada Sarajeva, Bosna i Hercegovina (1992. – 1996.). Kao odgovor na agresiju, prijatelji oko braće Nihada i Seada Kreševljakovića i Nedima Alikadića počeli su dokumentovati svakodnevicu dok su se oslanjali na već postojeću video praksu. Proizveli su esejističke filmske komentare i fiktivne minijature koje su kritički ispitivale njihovu situaciju. Nakon toga su kreirali video arhivu i prostor za dijeljenje i diskusiju o ovom materijalu. Save the Amazon Production, koji je nastao iz Video Arhiva Sarajevo opuštena družina amaterskih filmaša koji su počeli snimati igrane filmove u opkoljenom Sarajevu. Nazvali su se Save the Amazon Production. Majica je imenu dala duhovit komentar na činjenicu da ih niko nije spasio, ali i podsjetnik da se nijedna borba ne može voditi sama (Alikadić, Kreševljaković u intervjuu sa C. Thiemeu, 2023). Njihove filmove, inspirisane poznatom predratnom sarajevskom humorističnom emisijom Top lista nadrealista, karakterizirali su apsurdni zaplet, sci-fi i crni humor, odbijajući tako odustati od nade ili popustiti nacionalističkim ideologijama. U svom razigranom kolektivnom pristupu stvorili su imaginarni prostor za preživljavanje koji se odupire ratnom nasilju.
Nazad na početak

Lumbardhi javni arhiv, Zbirka Naci & Nafis Lokvica, Kosovo
Zbirku Naci & Nafis Lokvica sačinili su braća Lokvica . Ona dokumentuje događaje, običaje i arhitektonsku transformaciju Prizrena kroz foto i video zapise. Fondacija Lumbardhi u Prizrenu – Kosovo nedavno je digitalizirala ovu zbirku. U Prizrenu je 2015. godine osnovana Fondacija Lumbardhi sa ciljem da zaštiti kino Bistrica, izgrađeno 1952. godine, od privatizacije i uništenja. Lumbardhi stvara održive kulturne uslove kao kritično sredstvo za demokratsku javnu sferu. Njihovi programi imaju za cilj stvaranje građanskih prostora za istraživanje, eksperimentiranje i kolektivno učenje.
Nazad na početak

Un-war space Lab
Un-war Space Lab je praksa zasnovana na multidisciplinarnim istraživanjima o materijalnim transformacijama rijeka, zemljišta, arhitekture i društva tokom i nakon rata, u okviru kojih nastaju Un-war arhive, koju vodi Armina Pilav, feministkinja, arhitektica i istraživačica ekologije ratnih razaranja. Djeluje kao fluidan kolektiv istraživača i praktičara iz različitih disciplina pejzažne arhitekture, filma, arheologije, vizuelnih umjetnosti, humanističkih znanosti o okolišu i j00oš mnogih drugih. Višegodišnja istraživanja rijeke Neretve i njenih međuvrstnih ekologija razvijaju se u saradnji s Damirom Ugljenom – arheologom i nezavisnim istraživačem koji istražuje kulturni značaj i ekološke posljedice materijalne transformacije krajolika, s posebnim fokusom na prilagodbene odgovore neljudskih i ljudskih subjekata na novonastale uslove. Arhivske video zapise montira i producira dramaturginja i filmska stvarateljica Karla Crnčević. Magistrirala je filmsku dramaturgiju (Akademija dramske umjetnosti u Zagrebu, Hrvatska) i filmsko stvaralaštvo (EQZE u San Sebastiánu, Baskija, Španjolska). Karla istražuje različite mogućnosti slike i zvuka, s fokusom na arhive s posebnim interesom za koncept i manifestacije margina, granica i okvira kao dijela sjećanja kao spekulativnog prostora za zamišljanje budućnosti. Njeni filmovi i video radovi prikazani su i prepoznati u raznim galerijama i festivalima, kao što su Zinebi, Vision du Reel, FidMarseille, HamburgShort, Dokufest. itd. Un-war Space Lab u okviru projekta The ARhipelag doprinosi Un war arhivu Sarajeva i Mostara tokom rata između 1992. i 1996. Godine. Srajevsku Un war arhiv fokusira se na svakodnevni život stanovnika i njihove strategije opstanka unutar domova i grada pod opsadom. U slučaju Mostara, uranjamo u rijeku Neretvu i istražujemo je kao tekuću i međuvrstnui Un war arhiv rata. Samo istraživanje predstavljeno je i kao pisani arhiv u otvorenom dokumentu „Un war leksikon” koji predlaže riječi i procese koji svjedoče o materijalnoj transformaciji ratnog nasilja.
Nazad na početak

Augmented Archive
Augmented Archive je projekat Kaye Behkalama i Farhana Khalida, koji razvijaju od 2016. godine. To je alat za mobilno arhiviranje i pripovijedanje, prvobitno osmišljeno kao kontraarhiva egipatske revolucije 2011. za specifičnu lokaciju.
Nazad na početak

Između Nas / Between Us
Inicijativa Otvoreni arhiv, koju su osnovali Nihad Kreševljaković i Clarissa Thieme, ima za cilj da pozove širu publiku da se bavi Bibliotekom Video Arhiva Hamdije Kreševljakovića i njenom zbirkom videa koju su snimili građani opkoljenog Sarajeva (1992-1996). Projekat ima za cilj stvaranje digitalnog i fizičkog javnog prostora izvan lokalnog konteksta i pružanje kritičke platforme na kojoj se otvaraju, dijele i raspravljaju sjećanja i različite perspektive ljudi.
Nazad na početak